Segítek Tanulni

1. Fejezet - Erdő

 1. Anyag - Az erdő sokféle élőlény                        életközössége

 

Az erdő a növények állatok és gombák életközössége. Az erdőben meghatározó növények a fák. A növények az állatok szoros kapcsolatban, kölcsönhatásban vannak egymással. Az erdő jól elkülöníthető szintekre más szóval emeletekre tagolódik

 

1. szint: talajszint/pinceszint = Itt vannak a fák sokszor messzire ágazó gyökerei. A talajban sokféle élőlény. pl.: százlábú, hangya, giliszta...  Sok állat rejtőzködik itt, vagy építi a vackát a kicsinyei számára

 

2. szint: mohaszint/avarszint = Gombák, mohák, rovarok, csigák, egerek találják meg itt az élőhelyüket. A nedvességek, árnyékot kedvelik. 

 

3. szint: gyepszint = kora tavasszal, lombfakadás előtt, vagy ott ahol sok fény szűrődik át a lombokon, virágok pompáznak. Itt élnek például a kalapos gombák, a páfrányok... Ezeket szívesen fogyasztják az állatok, például a vaddisznó az őz... Ebben a szintben él az apró erdei egér, sün, hangyák, bogarak, csigák és az erdei sikló.

 

4. szint: cserjeszint = Az ágas-bogas cserjék sűrűjében sok énekesmadár fészkel. A tövises, tüskés cserjék védik a fiókákat a ragadozóktól. Termésük finom csemege sok állat számára.

 

5. szint: cserjeszint = különböző fák lombkoronája alkotja ezt a szintet. Az ágak között madarak fészkelnek. A levelek a napfényér küzdenek. A tölgyesek a melegebb vidékeket kedvelik. A bükkösök pedig a csapadékosabb vidékeket kedvelik.